DÁRKOVÉ OBALY se slevou -40 % můžete nakoupit do 28. října!zobrazit méně ZJISTIT VÍCE

zobrazit více ZJISTIT VÍCE

Vratné obalové systémy – trocha legislativy

Vratné systémy a vícecestné obaly jsou takové obaly a příslušenství, které lze použít vícekrát, opakovaně. Takové nakládání s obaly je důležité z mnoha důvodů:

Ochrana životního prostředí: Opakované použití obalů snižuje množství odpadu a šetří přírodní zdroje. Méně odpadu znamená méně znečištění půdy, vody a ovzduší. Vratné obaly přispívají k ochraně přírody a zachování zdrojů pro budoucí generace.

• Úspora financí: Výrobci a obchodníci mohou ušetřit, když nemusí vyrábět tolik nových obalů.

• Úspora energie: Výroba nových obalů je energeticky náročná a vyžaduje relativně velké množství elektrické energie a vody. Opakovaným použitím stávajících obalů šetříme oba tyto zdroje.

V ČR a dalších evropských zemích řeší problematiku vratných systémů obalová legislativa, která udává řadu povinností výrobcům obalů a definuje způsoby nakládání s obaly, vč. těch opakovaně použitelných.

Zákon č. 477/2001 Sb. o obalech definuje jako opakovaně použitelný takový obal, který

  • se znovu se znovu plní nebo používá k témuž účelu, pro nějž byl určen
  • byl konstrukčně navržen a vyroben pro opakované použití
  • splňuje zákonné podmínky uvedené v příloze č. 2 k zákonu o obalech

Dále zákon rozeznává tři základní typy vratných systémů:

1. Uzavřený systém: Je to jako uzavřený kruh. Obal patří jedné konkrétní firmě nebo skupině firem. Ta ho stále používá a vrací si ho zpět. Příkladem jsou velkoobchodní firmy, které si mezi sebou půjčují velké přepravky.

2. Otevřený systém: Zde může obal použít kdokoliv. Když ho někdo přestane potřebovat, může ho dát někomu dalšímu nebo ho vrátit do obchodu. Třeba plastové boxy na potraviny, které si zákazníci mohou koupit a pak znovu použít.

3. Smíšený systém: Je to kombinace obou předchozích. Základní obal zůstane u zákazníka, ale pro přenos zboží se používají jednorázové obaly (například sáčky). Například velká dóza na med, kterou si koupíte jednou a pak si do ní stále znovu kupujete med.

Dalším legislativním rámcem zabývající se vratnými obalovými systémy je mimo jiné Směrnice Evropského parlamentu a Rady 94/62/ES o obalech a obalových odpadech.

Aby celý proces vratného obalového systému fungoval, je potřeba mít dobře organizovaný sběr a zpětné zpracování obalů. To znamená, že musí existovat místa, kde lidé mohou odevzdat použité obaly, a firmy, které se postarají o jejich čištění a znovu použití.

Přechod na vratné obaly je malý krok, který může mít velký dopad na životní prostředí. Každý z nás může přispět k udržitelnější budoucnosti tím, že se rozhodne pro vratné obaly a sníží tak svou ekologickou stopu.

Opakovaně použitelné obaly a obalové příslušenství naleznete na našem e-shopu: