Sleva až 15 %. Gastro obaly vhodné pro každou hostinu!zobrazit méně ZJISTIT VÍCE

zobrazit více ZJISTIT VÍCE

Jak používat vysoušecí sáčky a silikagel

Vysoušedla jsou vhodná pro ochranu produktů, které by mohla poškodit zvýšená vlhkost uvnitř obalu. Typické použití je pro exportní balení, tedy dlouhotrvající přepravu nebo skladování. U zboží, které je náchylné k navlhnutí, se vyplatí použití vysoušedel a silikagelu i pro krátkodobou přepravu, například z e-shopu zákazníkovi.

silikagel a sušené jahody

Vysoušecí sáčky i silikagel ochrání zboží před vlhkostí

Vysoušedla vstřebávají vlhkost uvnitř obalu. Tím zabraňují korozi, plesnivění, navlhnutí a dalším negativním vlivům souvisejícím s vlhkostí.

Během přepravy zboží může být zásilka vystavena nepříznivým klimatickým vlivům. Často se jedná o působení vlhkosti. Důvodem je časté překládání zboží například z kamionu do skladu nebo kontejneru.

Některé zboží může být znehodnoceno prostou změnou úrovně vlhkosti v ovzduší nebo kondenzací vody uvnitř obalu. Vlivem vzdušné vlhkosti hrozí při déle trvající přepravě také koroze (zrezivění) kovových produktů.
Správným použitím vysoušedel a dalších obalů lze těmto rizikům úspěšně předcházet.
sáčky se silikagelem a bentonitem

Stáhnout leták o silikagelu

Jak silikagel a vysoušedla fungují?

Pohlcují vlhkost (molekuly vody) díky pórovitému povrchu vysoušedla.

Pro vysoušení se nejčastěji používají vysoušecí sáčky nebo volně ložený silikagel na váhuVysoušecí sáčky jsou plněny nejčastěji bentonitem nebo silikagelem, který se často používá i volně (bez sáčku).

Bentonit - přírodní materiál podobný jílu, netoxický
Silikagel - uměle vyrobený zrnitý materiál, skelný vzhled, netoxický

Vysoušedla mají pórovitý, členitý povrch, a proto na sebe váží molekuly vody, tím dochází ke snižování vlhkosti uvnitř uzavřeného obalu nebo prostoru. Takto dokážou pojmout přibližně 1/3 své vlastní hmotnosti.
Např.: 1 kg vysoušedla pojme přibližně 0,3 kg vody (0,3 kg vody = 0,3 litru = 300 mililitrů).

materiál silikagel a bentonit

Jak se vysoušedla používají?

Vkládají se v potřebném množství do uzavřeného, nepropustného obalu a zamezují vzniku nadměrně vlhkého prostředí uvnitř.

1. Vysoušecí sáčky nebo volně ložený silikagel se vloží do obalu. Množství se odvíjí od způsobu, délky a destinace přepravy a samozřejmě také velikosti obalu i přepravovaného produktu. Potřebné množství vám vypočítáme, neváhejte nás kontaktovat.

✅ Jaké informace jsou potřeba pro výpočet množství silikagelu a vysoušedel? (Poradíme vám i když všechny tyto údaje neznáte, ale výpočet nebude přesný).

  • Rozměry obalu
    Délka × šířka × výška (v centimetrech nebo palcích)
  • Teplota vzduchu uvnitř obalu (°C)
    Teplota v okamžiku balení.
  • Počáteční relativní vlhkost vzduchu uvnitř obalu (% RH)
    Množství vlhkosti uvnitř obalu v momentě, kdy je uzavřen.
  • Cílová relativní vlhkost (% RH)
    Úroveň vlhkosti, kterou chcete uvnitř obalu udržet.
  • Propustnost obalového materiálu pro vodní páru (g/m²/den)
    Udává, kolik gramů vlhkosti může za den proniknout přes 1 m² obalu.
    ⚠️ Tento údaj výrazně ovlivňuje potřebné množství vysoušedla!
  • Doba skladování nebo přepravy
    Jak dlouho bude produkt zůstávat v původním uzavřeném obalu (dny / týdny / měsíce).

2. Nezbytnou podmínkou pro správné fungování vysoušedla je opatření obalu nepropustnou, nebo jen minimálně propustnou vrstvou. Pro tyto účely se nejčastěji používají speciální tzv. bariérové fólie.

3. Pokud obal není opatřen nepropustnou fólií, vysoušedla účinkují pouze do okamžiku svého absolutního nasycení vlhkostí, pak již dále vlhkost nevstřebávají.

4. Vysoušedla udržují uvnitř obalu žádoucí hodnotu vzdušné vlhkosti a tím předcházejí rizikům z navlhnutí popsaným výše.


silikagel v krabici od bot

Obr.: časté použití sáčku se silikagelem je v krabicích s botami. Sáček je však funkční pouze do doby, než je nasycen vlhkostí. Bez použití nepropustné fólie může proto ve vlhkém prostředí brzy přestat fungovat.

Materiály, ze kterých jsou vyrobeny sáčky vysoušedel:

VA označuje sáčky z netkaného rouna (textílie)
- pevný a prachotěsný sáček vhodný pro zámořskou přepravu

TA označuje sáčky z materiálu TYVEK
- prachotěsný sáček pro velmi namáhané obaly
- obzvlášť vhodný pro elektroniku, farmaceutický a potravinářský průmysl

PA označuje sáčky z natronového papíru
- prachotěsný sáček pro běžné použití

vysoušecí sáčky zavěšené na stroji

Kde se silikagel a vysoušedla nejčastěji používají

obody použití vysoušedel

Jak vložit silikagel a vysoušedla do obalu

➕ Použijte více menších sáčků místo jednoho velkého
Vlhkost se pohlcuje rovnoměrněji, když rozmístíte několik menších sáčků do různých částí balení.

📍 Rozmístěte sáčky rovnoměrně po obalu
Vlhkost může pronikat shora, zespodu i ze stran.

🔍 Zaměřte se na místa, kudy může do obalu pronikat vlhkost
Pokud víte, že má obal slabší místa – například víčko, lepený spoj nebo jinou netěsnost – umístěte vysoušecí sáčky co nejblíže těmto oblastem, kde je největší pravděpodobnost pronikání vlhkosti.

Mohou se vysoušecí sáčky a silikagel používat v obalech s potravinami?

✅ Vysoušedla v sáčcích z našeho e-shopu, která jsou plněna silikagelem, bentonitem nebo molekulárním sítem jsou netoxické, zdraví neškodné.

Z našeho sortimentu se obvykle používají do obalů s potravinami vysoušecí materiály silikagel, bentonit a molekulární síto, která jsou naplněná ve vysoušecích sáčcích z materiálu TYVEK. Informaci, zda je sáček vhodný pro použití do obalů s potravinami, naleznete vždy u konkrétního sáčku. Pokud váháte, který sáček vybrat, kontaktujte nás.

❌ Sáček do kontejnerů plněný vermikulidem a chloridem draselným není vhodný pro přímý styk s potravinami.

❌ Volně sypaný silkagel není vhodné umísťovat do obalů s potravinami, protože by mohlo dojít k jejich smíšení. Jedná se ale o netoxický, zdraví neškodný materiál.

Možnost opakovaného použití vysoušedel - tzv. regenerace

Teoreticky lze materiál, ze kterého jsou vysoušedla vyrobena zbavit vlhkosti - vysušit (regenerovat) a použít opakovaně. V praxi je však poměrně náročné vysušení provést a nepoškodit materiál sáčku.

Jak na opakované použití silikagelu a dalších vysoušedel

Vysoušedla lze regenerovat zahřátím na vysokou teplotu, konkrétně nad 150°C u bentonitu a silikagelu a maximálně 120°C u indikačního silikagelu, tak, aby se všechna voda z vysoušedla uvolnila. Dobu potřebnou k regeneraci lze poznat podle poklesu hmotnosti - dokud hmotnost klesá, dochází k vypařování vody, jakmile se už nemění, vysoušedlo už neobsahuje žádnou vlhkost.

Bohužel materiál sáčku není natolik teplotně odolný, aby přestál delší zahřátí nad 150°C. Proto se vysoušedla obvykle neregenerují vůbec, nebo pouze volně ložená, tedy nejčastěji silikagel.

Vysoušedla a obaly zmíněné v článku: